Sąd Rejonowy we Wrocławiu uniewinnił Obywateli RP
Zachowanie obwinionych nie było społecznie szkodliwe. Korzystali oni z wyrażonej w Konstytucji wolności zgromadzeń. Pikieta miała charakter pokojowy, a dyskomfort komendanta policji komisariatu przy ul. Trzemeskiej nie może być uznanym za jakąkolwiek szkodę – uzasadniał w czwartek wyrok sędzia Wojciech Sawicki
Obywatele RP, Ewa Trojanowska, Małgorzata Farynowska, Izabela Witowska i Włodzimierz Komisarczyk, zostali obwinieni przez wrocławską policję o to, że 7 listopada ubiegłego roku stanęli przed komendą policji przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu z transparentami: „Nie damy się zastraszyć” i „Mamy Prawa, Prawa Fizyki, Prawa Logiki, Prawa Człowieka – Obywatele RP”. Policja uznała, że transparenty Obywateli RP były reklamą wystawioną bez zgody właściciela terenu, czyli Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta i domagała się dla każdego kary grzywny w kwocie 500 zł. Zdaniem policji pokrzywdzonym w sprawie był ZDiUM.
Wyrok ws manifestacji @ObywateleRP : UNIEWINNIENIE.
Protestujący manifestowali jesienią przed komisariatem policji przy ul. Trzemeskiej. Trzymali transparenty. Zdaniem policji pokrzywdzonym był @zdium_wroc . @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/Ve43nX5i58— Małgorzata Waszkiewicz (@magaciak) 29 marca 2018
Pikieta przed komendą policji przy ul. Trzemeskiej była jedną z wielu solidarnościowych, pokojowych demonstracji przed tym komisariatem. 7 listopada ub. roku Obywatele RP wspierali przesłuchiwane tam dziewczyny – bębniarki z Podwórkowej Samby.
Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w wydanym oświadczeniu stwierdził, że ani magistrat ani ZDiUM nie są pokrzywdzone, zaś działania policji zmierzają do ograniczania prawa do wyrażania poglądów w przestrzeni publicznej. Z tą argumentacją zgodził się wrocławski sąd i uniewinnił Obywateli RP.
Wyrok nie jest prawomocny.
Popierasz nasze działania? Wpłać darowiznę!