Biuletyn Obywateli RP: 3 sierpnia – 3 września
Inwigilowani Obywatele RP. 44 przesłuchania w charakterze podejrzanych. Dwa zbiorcze wyroki nakazowe (łącznie 21 osób) w sprawie sit-in podczas marszu ONR. Przesłuchanie we Wrocławiu za przyjście na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego… – zobacz, co się wydarzyło w ciągu ostatniego miesiąca
-
Ataki na aktywistów ruchów demokratycznych i antyfaszystowskich
– 3 sierpnia aktywistki z nieformalnej grupy Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa zostały zaatakowane w Trójmieście podczas zbierania podpisów pod projektem ustawy komitetu „Ratujmy Kobiety”. Sprawca po szamotaninie wyrwał podkładkę i zniszczył kartki. Policja początkowo nie chciała przyjąć zawiadomienia, tłumacząc się niewiedzą, czy był to czyn karalny. Ataki na kobiety zbierające podpisy powtarzają się też w innych miastach.
– Podczas pochodu smoleńskiego, 10 sierpnia, demonstrant skandujący antypisowskie hasła został brutalnie obezwładniony przez strażników PiS, z których jeden go podduszał.
– 15 sierpnia podczas kontrdemonstracji Obywatelskiego Strajku Kobiet, Obywateli RP, Ruchu 20 lipca i środowisk antyfaszystowskich na placu Piłsudskiego w Warszawie przeciw Młodzieży Wszechpolskiej została uderzona w twarz p. Anna (patrz niżej).
– 26 sierpnia w Oświęcimiu czterech mężczyzn z opaskami Obozu Narodowo-Radykalnego i kilkunastu pseudokibiców Unii Oświęcim zaatakowało pikietę KOD i Demokratycznej RP domagającą się przyjęcia uchodźców. Agresorzy wystrzelili w kierunku protestujących kilkanaście petard i świec dymnych oraz obrzucili ich jajkami. Nikt nie został zatrzymany. Policja ograniczyła się (na żądanie manifestujących) do spisania danych napastników. Dzień wcześniej agresja słowna (antysemickie okrzyki) spotkała podobną pikietę w Nowym Sączu.
– 27 sierpnia zostali napadnięci w Lublinie aktywiści partii Razem zbierający podpisy pod projektem ustawy komitetu „Ratujmy Kobiety”. Napastnicy opluli zbierających, obrzucili ich wyzwiskami, jednego uderzyli w twarz i usiłowali odebrać partyjną flagę. Jeden ze sprawców został zatrzymany, był nietrzeźwy.
– 1 września w Łodzi samochód jednego z uczestników demonstracji antyfaszystowskiej przeciwko ONR został pomazany sprayem.
-
Działania policji i prokuratury
– Podczas miesięcznicy smoleńskiej 10 sierpnia nie została podjęta próba blokady pochodu, a kontrdemonstracja Obywateli RP na Placu Zamkowym (i po części Obywateli Solidarnie w Akcji pod Bristolem) przebiegała w ciszy. Mimo to, według oficjalnych informacji policji, zostało wylegitymowanych, pod różnymi pretekstami, 150 osób, a wobec 44 zostaną skierowane do sądu wnioski o ukaranie. Większość tych osób została wylegitymowana na zgłoszonej zgodnie z nowelizacją ustawy o zgromadzeniach manifestacji OSA. Między innymi wyprowadzony został przez policję organizator zgromadzenia.
– Już po zakończeniu manifestacji policja podjęła próbę przeszukania plecaka Rafała Suszka (ponowną, pierwsza miała miejsce podczas trwania zgromadzenia). Jako że usiłujący dokonać legitymowania i przeszukania policjant nie podał wyraźnie swoich danych (do czego zobowiązuje go ustawa o policji), Rafał Suszek odmówił poddania się tym czynnościom. Próba jego zatrzymania spowodowała kilkuosobowy protest sit-in. Policjanci otoczyli go kordonem i próbowali z kolei zatrzymać protestujących, co zostało udaremnione przez około stuosobową blokadę. Ostatecznie na komendę przy ul. Dzielnej zostali przewiezieni Rafał Suszek (pomimo poddania się przeszukaniu i wylegitymowaniu po dochowaniu procedur przez policję) i Wojciech Kinasiewicz (również pomimo okazania dowodu), obaj bez podania podstawy prawnej. Zdaniem rzecznika policji nie było to zatrzymanie. Rafał Suszek i Wojciech Kinasiewicz złożyli do sądu zażalenie z wnioskiem zbadanie zasadności, legalności i prawidłowości tego postępowania.
– 15 sierpnia miała miejsca próba blokady marszu Młodzieży Wszechpolskiej przez ruchy kobiece, Obywateli RP, Ruch 20 lipca i środowiska antyfaszystowskie poprzez sit-in około 100 osób na wysokości Chmielnej, a następnie drugi w odległości kilkudziesięciu metrów. Interwencja policji była wyjątkowo brutalna (mocno posiniaczona została między innymi Ewa Borguńska z Protestu Kobiet, która złożyła doniesienie do prokuratury). Część demonstrantów nie zatrzymana w policyjnym kotle towarzyszyła marszowi, próbując dalszych blokad. W czasie utarczki słownej ze zwolenniczką PiS ucierpiała Anna, która została uderzona w twarz. Udało się przekonać policję do spisania agresorki. Inne wydarzenie to scysja z policją która zakończyła się zawiezieniem 17-letniego Dominika na Ludną na komisariat z zarzutem „demoralizowania”. W radiowozie został uderzony przez policjanta w twarz obywatel Białorusi. Policja zapowiedziała złożenie 119 wniosków o ukaranie. Około 150 osób zostało wylegitymowanych, 5 przyjęło mandaty.
– 22 sierpnia policja zażądała podania danych od kilkorga Obywateli RP (Wojciecha Kinasiewicza, Piotra Warczykowskiego, Iwony Wyszogrodzkiej, Bogusława Zalewskiego) i Jarosława stojących przed komendą policji przy ul. Rydygiera w Warszawie, gdzie składała zeznania Lucyna Łukian. Policjanci nie podali żadnej podstawy merytorycznej. Ostatecznie wspierający zostali siłą wprowadzeni lub wniesieni do gmachu komendy, gdzie przetrzymano ich przez około godzinę i wypuszczono. Uczestnicy tego zdarzenia złożyli do Sądu zażalenie z wnioskiem o zbadanie zasadności, legalności i prawidłowości tego zatrzymania. Próby legitymowania wpierających powtórzyły się 31 sierpnia pod komendą na Wita Stwosza w Warszawie.
-
Inne wydarzenia
– Gazeta Wyborcza podała informacje o inwigilacji Obywateli RP, przedstawicieli KOD i posłów opozycyjnych, prowadzonych za pomocą wywiadowców policyjnych, nasłuchów i podsłuchów telefonicznych. 24 sierpnia Tadeusz Jakrzewski i Wojciech Kinasiewicz złożyli w tej sprawie doniesienie do prokuratury.
– Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie gróźb karalnych skierowanych w stronę czworga sympatyków Obywateli RP przez osoby z emblematami Młodzieży Wszechpolskiej 25 czerwca (sprawa opisana w biuletynie 19.06-3.07.2017).
-
Przesłuchania i rozprawy sądowe
– W sierpniu do grupy ObyPomoc dotarły informacje o 44 przesłuchaniach w charakterze podejrzanych (wezwania + przesłuchania w domu) członków i sympatyków ruchu Obywatele RP i trzech przesłuchaniach jako świadków.
– 17 sierpnia odbyła się przed Sądem Rejonowym Warszawa Śródmieście rozprawa przeciwko Wojciechowi Kinasiewiczowi i Rafałowi Suszkowi o naruszenie miru domowego marszałka Kuchcińskiego (193 kk). Oskarżeni zostali uniewinnieni. Prokurator Edyta Łukiewicz wnioskowała o nałożenie na każdego z oskarżonych tysiąca złotych grzywny. Obrońcy – mecenasi Krzysztof Kaczor i Daniel Dzierzbicki – przekonywali sąd, że w tym wypadku nie ma mowy o „czynie szkodliwym społecznie”, a jedynie „czynie pożytecznym społecznie”. Sędzia Jakub Kamiński orzeczenie uzasadnił brakiem ogrodzenia terenu Sejmu.
– 31 sierpnia we Wrocławiu odbyło się przesłuchanie Ewy Trojanowskiej i Izabeli Witowskiej, pod zarzutem „zakłócania manifestacji” poprzez przyjście na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego na placu Dominikańskim. Podczas obchodów grupa nacjonalistów zaatakowała działaczki i działaczy ORP, wyzywała je, i wyrwała im kartki z napisami „Nigdy więcej faszyzmu i nigdy więcej wojny”, „Pamięć i cześć Powstańcom Warszawskim”, „Pamięć i cześć cywilnym ofiarom Powstania Warszawskiego!”. Jedna osoba została opluta. Policja nie ścigała sprawców (poszkodowane złożyły zawiadomienia do policji i prokuratury). W trakcie przesłuchania policja zmieniła kwalifikację wezwania działaczek ORP z podejrzanych na świadków. Obie Obywatelki RP zażądały formalnego potwierdzenia wycofania zarzutów i odmówiły zeznawania w charakterze świadków przed otrzymaniem oficjalnego wezwania na piśmie.
– Wydano dwa zbiorcze wyroki nakazowe (łącznie w sprawie 21 osób) w sprawie sit-in podczas marszu ONR 29 kwietnia. Sędziowie Sądu Rejonowego, odpowiednio Łukasz Biliński i Aleksandra Smyk orzekli wobec uczestników blokady kary grzywny 300-400 zł.
– 14 września o godz. 9 przed Sądem Rejonowym Warszawa Śródmieście odbędzie się kolejna rozprawa dotycząca naruszenia miru domowego marszałka Kuchcińskiego (193 kk) przez Obywateli RP. Oskarżeni są Ewa Błaszczyk, Wojciech Kinasiewicz, Tadeusz Jakrzewski i Paweł Kasprzak.
– 19 września o godz. 10 w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy odbędzie się posiedzenie, na którym zostanie rozpoznane zażalenie na zatrzymanie przez policję złożone przez Wojciecha Kinasiewicza w związku z jego zatrzymaniem w dniu 24 lipca na Nowogrodzkiej (sprawa opisana w biuletynie 18.07-02.07.2017). Takie same zażalenia złożyło 9 osób.
– 21 września o godz. 8.35 w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy odbędzie się posiedzenie, na którym zostanie rozpoznane zażalenie na zatrzymanie przez policję złożone przez Adama Czerwońca w związku z jego zatrzymaniem w dniu 1 sierpnia (sprawa opisana w biuletynie 18.07-02.07.2017).
„Zeszła na psy” ta policja, albo „doszło do zbydlęcenia” policji – obydwa określenia wydają się słuszne. Procedury odwoławcze od wyroków sądowych zaangażują spore środki, za które ktoś musi zapłacić. Kto? Naród. Błędne koło stworzone przez pisowski reżim. Należy je przerwać.