Obywatele Mają Głos. Powstają Społeczne Komitety Wyborców
Rozpoczęliśmy akcję Obywatele Mają Głos, ponieważ chcemy by w nadchodzących wyborach do Europarlamentu głos społeczny był współdecydujący już na etapie wyłaniania kandydatów
Te wybory będą inne niż poprzednie. Będą czymś na kształt plebiscytuPiS kontra „reszta świata” , mogą być powtórką referendum akcesyjnego – jeżeli wiele Polek i Polaków pójdzie do urn, to będzie to czytelny znak dla wszystkich, że chcemy być w Unii Europejskiej. Warunkiem zainteresowania wyborami jest jednak wiarygodność kandydatów.
PRZECZYTAJ o projekcie Obywatele Mają Głos
Chcemy doprowadzić do publicznego wysłuchania kandydatów do europarlamentu. Wysłuchania te mają na celu sprawdzenie, czy kandydatki i kandydaci wystawieni przez partie będą nas godnie reprezentować w PE. Dlatego zbieramy podpisy pod listem do partii prodemokratycznych, żeby wzięły udział w naszej inicjatywie. Nie godzimy się bowiem popierać list ukształtowanych bez naszego udziału, za zamkniętymi drzwiami gabinetów partyjnych liderów. – My, obywatele, musimy mieć wpływ na listy partyjne – podkreśla Paweł Kasprzak, lider Obywateli RP.
Od dwóch tygodni jeździmy więc po polskim miastach, gdzie opowiadamy o naszym projekcie i namawiamy do tworzenia Społecznych Komitetów Wyborców. To właśnie te komitety mają realizować publiczne wysłuchania kandydatów do PE. Zalążki takich komitetów powstały już w Łodzi, Poznaniu, Lublinie i Sandomierzu.
– W Łodzi trzy razy w tygodniu stoimy na Piotrkowskiej w obronie sądów [piątek był już 186 protestem – red.] – opowiada Piotr Kłoda. – Ulicą Piotrkowską przechodzi wiele ludzi, chcemy ten czas wykorzystywać na zbieranie podpisów pod listem do partii, a także na zbieranie akcesów do Społecznego Komitetu Wyborców – dodaje.
PRZECZYTAJ TAKŻE: List do partii politycznych
Piotr Kłoda: – Kilka osób już zadeklarowało chęć udziału w komitecie organizacyjnym, który z czasem przekształci się w Społeczny Komitet Wyborców. Szukamy ludzi, którzy pomogą nam drukować ulotki, rozdawać je, rozklejać plakaty. Chcemy naszą akcję mocno rozpropagować. Tak, żeby każdy w Łodzi wiedział, co to jest SKW.
– W Toruniu współpracujemy z Obywatelskim Toruniem – mówi Wojciech Konopacki. – W niedzielę [27 stycznia o godz. 15 – red.] na placu Teatralnym odbędzie się 16 Ogólnopolska Literiada. Będziemy tam zbierali podpisy pod Listem do partii. W Toruniu jesteśmy na etapie organizacji przedsięwzięcia, ale mamy już podpisane pierwsze akcesy do Społecznego Komitetu Wyborców – dodaje.
Najbliższe spotkania z cyklu Obywatele Mają Głos odbędą się:
28 stycznia w Kaliszu
29 stycznia w Poznaniu
29 stycznia w Warszawie
1 lutego w Gorzowie Wielkopolskim
fot. Michał Szymanderski – Pastryk
Gazeta Wyborcza o spotkaniu we Wrocławiu i w Szczecinie.
[sc name=”wesprzyj” naglowek=” Buduj z nami patriotyzm obywatelski” tresc=” Twoja pomoc pozwoli nam dalej działać! „]
Ja sympatyzuję z ideą publicznych przesłuchań kandydatów partyjnych i z powstawaniem Społecznych Komitetów Wyborców, ale oburza mnie ciągła ta maniera szantażu wyborczego, że europejskość należy udowodnić udziałem w azjatyckich procedurach wyborczych, w których obywatele nie mają możliwości oddolnego zgłaszania i wybierania własnych kandydatów. Sama próba szantażu jest obrzydliwością. A poza tym są zadeklarowani Europejczycy, jak ja, którzy właśnie z tego powodu nie mają zamiaru brać udziału w wyborach u podstaw niedemokratycznych, azjatyckich, postsowieckich i niekonstytucyjnych.
Poza tym uważam, że tacy szantażujący „demokraci” czynią więcej szkody idei demokracji niż antydemokratyczni naziole z ONR-u. Naziole przynajmniej nie udają, że są „demokratami” i w tym zakresie są chociaż uczciwsi.
To co Pan proponuje?