Dziekani wydziałów prawa ostrzegają przed anarchią i chaosem
Dziekani wydziałów prawa 10 uniwersytetów napisali list otwarty. Krytykują w nim zmiany w sądownictwie wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość. Apelują do władz o przestrzeganie konstytucyjnych zasad państwa prawnego
– Naruszenie tych zasad prowadzi do niepewności prawa, chaosu i anarchii, będących źródłem napięć społecznych – piszą dziekani.
ZOBACZ TAKŻE: Zostańcie! – nasze pikiety wspierające sędziów Sądu Najwyższego
Pod listem podpisali się dziekani wydziałów prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Zielonogórskiego.
List dziekanów wydziałów prawa uczelni publicznych:
My, niżej podpisani dziekani wydziałów prawa uczelni publicznych, wyrażamy dezaprobatę dla działań władz państwowych podważających zasadę trójpodziału i równoważenia władz oraz niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Nierespektowanie orzeczeń sądowych, nietransparentne i pośpiesznie prowadzone postępowania w celu obsadzenia stanowisk sędziów Sądu Najwyższego osobami niemającymi kwalifikacji wymaganych do pełnienia urzędu sędziego tego Sądu, próby zastraszania sędziów zwracających się z pytaniami prawnymi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to przykłady braku poszanowania zasad państwa prawnego i wartości leżących u podstaw demokratycznego porządku prawnego. Jako dziekani wydziałów prawa, zobowiązani do kształcenia prawników w duchu szacunku dla prawa i jego wartości, apelujemy do władz Rzeczpospolitej Polskiej o przestrzeganie konstytucyjnych zasad państwa prawnego. Ich naruszanie prowadzi do niepewności prawa, chaosu i anarchii, będących źródłem napięć społecznych.
prof. dr hab. Jerzy Pisuliński, dziekan WPiA UJ
prof. dr hab. Tomasz Giaro, dziekan WPiA UW
dr hab. Agnieszka Liszewska, prof. UŁ, dziekan WPiA UŁ
prof. dr hab. Marek Michalski, dziekan WPiA UKSW
prof. dr hab. Zbigniew Witkowski, dziekan WPiA UMK
prof. dr hab. Czesław Martysz, dziekan WPiA UŚ
dr hab. Zbigniew Kuniewicz, prof. US, dziekan WPiA US
prof. dr hab. Karol Kiczka, dziekan WPAiE UWr
prof. dr hab. Anna Przyborowska-Klimczak, dziekan WPiA UMCS
prof. dr hab. Hanna Paluszkiewicz, dziekan WPiA UZ
Na zdjęciu: Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, fot. Wikipedia
[sc name=”wesprzyj” naglowek=” Bronimy niezawisłych sądów! ” tresc=” Jeżeli popierasz nasze działania, prosimy, dołącz do nas albo nas wesprzyj. Twoja pomoc pozwoli nam dalej działać! „]
Idźmy w tym kierunku
http://www.polishexpress.co.uk/wywiad-z-prof-miroslawem-matyja
Bardzo dobry artykuł w mojej opinii, wiele cennych uwag., m .in :
„Im demokracja bardziej oddolna, tym silniejsza, bowiem decyzje są filtrowane, zanim ostatecznie zapadną”. Jawność.
„Rodzima (tj. polska – przyp. moje) klasa polityczna po dojściu do władzy bardzo niechętnie dzieli się swoimi kompetencjami ze swoimi obywatelami’ . Niby oczywiste, a celnie nazwane.
Do listu dziekanów aż trudno mi się odnieść . Nie sądziłam, że takich listów doczekam.
Straszna inflacja, 10 profesorów, a komentarze dwa. Za pół roku będzie 50 profesorów, a komentarz jeden. I Wy się chwalicie, że macie kilkuset zwolenników 🙂 Napiszę Wam trzeci komentarz, żeby nie było, że macie zero ruchu na stronie. Pod tym względem możecie na mnie liczyć. Natomiast kodersów nie rozumiem, mają zero komentarzy, bo wszystko kasują. U Was jest lepsza debata 🙂
Szanowny Panie Wujek Staszek
Informuję Pana po raz ostatni, że jeżeli Pana wpisy nie będą merytorycznie odnosiły się do publikowanych tekstów, to będą kasowane. Jak dotąd nie wnoszą nic do dyskusji, a jedynie ją zaśmiecają. Już 64 razy napisał Pan, „że na stronie mamy zerowy ruch”. I to wystarczy.
Z poważaniem
Moderator
Wujek Staszek, czy to co Pan napisał mam traktować jako komentarz?
Nie. Tak wygląda wizytówka idioty, jego komentarze są bez znaczenia.