Drugie wysłuchanie publiczne kandydatów do Parlamentu Europejskiego już w czwartek
Drugie wysłuchanie publiczne kandydatów do Parlamentu Europejskiego rozpocznie się w czwartek 25 kwietnia o godz. 19. Na pytania obywateli tym razem odpowiadać będą Urszula Sara Zielińska i Adam Traczyk
Urszula Sara Zielińska do Parlamentu Europejskiego stratuje z listy Koalicji Europejskiej, Adam Traczyk z listy Wiosny Roberta Biedronia.
O wysłuchania publiczne kandydatów do Parlamentu Europejskiego zabiegają Społeczne Komitety Wyborców, powołane z inicjatywy Obywateli RP. Komitety utworzone zostały w każdym z 13 okręgów wyborczych w kraju i składają się z aktywistów wielu środowisk i organizacji obywatelskich. Ich zadaniem jest zorganizowanie wysłuchań, które będą transparentne i jednolite dla wszystkich kandydatów. Dzięki tym spotkaniom lepiej poznamy osoby, które chcą dostać się do europarlamentu.
DOWIEDZ się więcej o projekcie Obywatele Mają Głos
Pierwsze wysłuchanie publiczne kandydatów do Parlamentu Europejskiego odbyło się w poniedziałek 15 kwietnia w siedzibie Agory w Warszawie. Spotkanie prowadził Wojciech Maziarski z „Gazety Wyborczej”, a ekspertką była Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, dyrektorka Forum Idei Fundacji Batorego, była ambasador Polski w Federacji Rosyjskiej i była sekretarz stanu w MSZ).
– Wysłuchania to dla mnie element demokracji. To gwarancja tego, że możemy wybierać najlepiej przygotowanych do pełnienia swoich ról w europarlamencie – uważa Michał Boni, kandydat Koalicji Europejskiej, który wraz z Moniką Płatek (kandydatka Wiosny) wziął udział w pierwszym wysłuchaniu. – Ludzie mają prawo wiedzieć, na kogo głosują. A dla mnie to ogromna szansa, aby móc się zaprezentować – tłumaczyła przed spotkaniem Monika Płatek.
W czwartek 25 kwietnia na pytania obywateli odpowiadać będą Urszula Sara Zielińska (Koalicja Europejska) i Adam Traczyk (Wiosna). Pytania zostały opracowane przez organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie SEDNO oraz Obywateli RP. Dotyczą ustroju UE, praw obywateli, polityki społecznej, bezpieczeństwa, sieci cyfrowych, klimatu, migracji, polityki zagranicznej, edukacji, ekonomii, kultury, a także planowanej działalności w europarlamencie.
ZOBACZ pytania do kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Po wysłuchaniu wszystkich kandydatów, którzy poddadzą się tej procedurze, Społeczne Komitety Wyborców udzielą rekomendacji tym, których kompetencje merytoryczne ocenią najwyżej. Opublikowane zostaną listy kandydatów, których obywatele rekomendują do europarlamentu. Po to, żebyśmy wiedzieli na kogo głosować!
Udział w wysłuchaniu publicznym deklaruje również Kamila Grasiuk-Pihowicz: – Dla mnie ten udział jest oczywisty, to właśnie tak powinna wyglądać aktywność obywateli i polityków w polityce. Chciałabym, aby politycy bardziej z obywatelami rozmawiali niż do nich przemawiali i dlatego biorę udział w wysłuchaniu publicznym – zapowiada Grasiuk-Pihowicz. – Chciałabym, żeby takie wysłuchania publiczne stały się elementem zarówno polskiej, jak i europejskiej debaty politycznej – dodaje.
Wysłuchanie Urszuli Sary Zielińskiej i Adama Traczyka odbędzie się w czwartek 25 kwietnia o godz. 19 w Klubokawiarni Pożyteczna przy ul. Nowy Świat 58 w Warszawie. Bezpośredni udział w spotkaniu możliwy jest po wcześniejszym zarejestrowaniu na stronie obywatelemajaglos.pl
Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku na stronie Obywateli RP oraz Video-KOD.
[sc name=”wesprzyj” naglowek=” Jeśli raz w miesiącu wspierasz finansowo różne organizacje, pomyśl o nas następnym razem trafiając na tę stronę” tresc=” Twoja pomoc pozwoli nam dalej działać! „]