Biuletyn Obywateli RP: 18 lipca do 2 sierpnia
26 przesłuchań członków i sympatyków ruchu Obywatele RP, 5 osób skazanych na kary grzywny, skonfiskowane nagłośnienie i inne wydarzenia – zobacz co się m.in. wydarzyło od 18 lipca do 2 sierpnia
-
Ataki na aktywistów ruchów demokratycznych i antyfaszystowskich
– 26 lipca podczas pikiety środowisk narodowych pod przedstawicielstwem Komisji Europejskiej na Jasnej w Warszawie została dwukrotnie kopnięta Kinga Kamińska (ORP) i uderzony w twarz Włodzimierz Ciejka (KOD). Policja nie reagowała i odmówiła przyjęcia na miejscu zawiadomienia o przestępstwie. Na komendę na Wilczej Kinga Kamińska, Agnieszka Markowska (ORP) i Ewa Błaszczyk (ORP i Demokratyczna RP) złożyły – obok zawiadomień o popełnieniu przestępstwa naruszenia nietykalności osobistej i gróźb karalnych – zgłoszenie w sprawie działań/zaniechań policji. W jego wyniku została wezwana przedstawicielka wydziału wewnętrznego KG policji. Zawiadomienia o przestępstwie złożyli również Włodzimierz Ciejka i Jacek Słupski (ORP). Przyjmowanie zawiadomień i skarg trwało ponad 5 godzin.
– We Wrocławiu Obywatele RP minutą ciszy uczcili 73-cią rocznicę Powstania Warszawskiego. Zrobili to na zgromadzeniu zgłoszonym przez narodowców i kibiców Śląska Wrocław. Stanęli ze znaczkami, białymi różami, biało-czerwoną flagą i hasłami: NIGDY WIĘCEJ FASZYZMU! / NIGDY WIĘCEJ WOJNY!; PAMIĘĆ I CZEŚĆ POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM; PAMIĘĆ I CZEŚĆ CYWILNYM OFIAROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO! Zostali zelżeni i zaatakowani fizycznie. Ewie Trojanowskiej, Izabeli Witowskiej i Patrykowi Iwanickiemu wyrwano kartki. Byli szarpani i popychani, Ewa została uderzona w tył głowy, Partyk też został uderzony i opluty. Z tłumu wyprowadziła ich policja. Zostali wylegitymowani i spisani, bez postawienia zarzutów. Ze względu na agresję narodowców policjanci asystowali im w drodze do samochodu.
-
Działania policji i prokuratury
– Nie jest nam znana łączna liczba osób wylegitymowanych, ukaranych mandatami i zatrzymanych podczas protestów w obronie sądów w dniach 15 – 30 lipca 2017 r. Wedle oświadczenia Mariusza Mrozka z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji, tylko 20 lipca policja wylegitymowała 270 osób, 52 osobom wręczyła mandaty karne, a w stosunku do około 200 osób skierowała wnioski o ukaranie do sądów w sprawie o wykroczenie.
– 16 lipca podczas manifestacji KOD jednemu z demonstrujących chciano wyrwać transparent z napisem „Kurwizja kłamie”. Po szarpaninie z usiłującą to zrobić osobą został zawieziony na komendę na Wilczą.
– W nocy z 19 na 20 lipca podczas próby blokady wyjść z Sejmu kilka osób (między innymi Rafał Suszek) zostało przez policję potraktowanych gazem łzawiącym. Co najmniej dwie osoby odniosły obrażenie w wyniku akcji policji (Klementyna Suchanow, Wojtek Kinasiewicz). Były przypadki pozaprawnego ograniczania swobody przemieszczania się demonstrantów przez policję.
– W nocy z 20 na 21 lipca zatrzymany został Krzysztof pod zarzutem naruszenia nietykalności cielesnej posła Jakubiaka. Według świadków, poseł miał popchnąć innego z demonstrantów.
– Podczas demonstracji 22 lipca pod domem Jarosława Kaczyńskiego został zatrzymany i przewieziony na komendę na Żeromskiego Adrian za użycie megafonu, co rzekomo 'zakłócało spokój’. Przyjął mandat, ale złożył zażalenie na bezpodstawne zatrzymanie. Akcja policji spowodowała natychmiastowe wyciszenie protestu.
– 24 lipca podczas protestu Obywateli RP i Obywateli Solidarnie w Akcji pod biurem poselskim Jarosława Kaczyńskiego policja skonfiskowała, z powodu rzekomego 'naruszania porządku’ dwa głośniki oraz zabrała lub zniszczyła kilka tub. 10 osób (Wojciech Kinasiewicz, Rafał Suszek, Romuald, Kinga Kamińska, Arkadiusz Szczurek, Kamila, Dominik, Andrzej, Zbigniew, Francesca Risso, Paweł Kasprzak) zostało przetrzymanych w radiowozach na ok 2,5 godziny, bez formalnego zatrzymania. Na działania policji zostały złożone zażalenia. Rozważane jest też powództwo cywilne o naruszenie dóbr osobistych.
– 1 sierpnia 2017 Obywatele RP w Warszawie protestowali przeciwko marszowi organizowanemu przez Obóz Narodowo-Radykalny w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Grupie chcącej towarzyszyć marszowi z antyfaszystowskimi transparentami utrudniała manifestację policja, legitymując ORP (bez podania podstawy prawnej) i fizycznie zatrzymując. Danuta Zawadzka została przyciśnięta do ściany przez funkcjonariusza przedstawiającego się jako Krzysztof Słupek. Ten sam policjant uderzył w pierś Adama Czerwońca, który został później zatrzymany pod zarzutem znieważenia funkcjonariusza i przewieziony na komendę na Wilczą. Został zwolniony po kilku godzinach. Policja nie reagowała na rzucane z tłumu butelki z wodą, puszki z piwem, a także zgłoszenia użycia materiałów pirotechnicznych.
Członków grupy zatrzymywano kilkukrotnie. W trakcie zatrzymań – przekazywano transparenty niezatrzymanym osobom, by towarzyszyły marszowi dalej.
Na rogu ul. Długiej i Miodowej stanęła 30. osobowa “Reduta przyzwoitości, wśród uczestników był min. Zbigniew Kruszewski, powstaniec. Miała “powitać” marsz wchodzący na plac Krasińskich, lecz została odcięta podwójnym kordonem policji oraz radiowozami zasłaniającymi transparenty ORP, co uniemożliwiło jakąkolwiek interakcję z uczestnikami marszu.
-
Inne wydarzenia
– 20 lipca MSWiA wystosowało do fundacji Wolni Obywatele RP pismo oskarżające zarząd fundacji o łamanie prawa i statutu fundacji i grożące zarządem komisarycznym. Z treści wynika, że chodzi o kontrmanifestacje przeciwko „miesięcznicom smoleńskim”.
-
Przesłuchania i rozprawy sądowe
– Z danych ObyPomoc wynika, że w lipcu 2017 odbyło się 26 przesłuchań (wezwania + przesłuchania w domu) członków i sympatyków ruchu Obywatele RP jako podejrzanych i dwa przesłuchania jako świadków.
– Wydano wyrok nakazowy w sprawie sit-in podczas miesięcznicy 10 marca 2017. Na karę grzywny po 80 zł zostali skazani Marek Madej-Skierski, Monika Dąbrowska, Tadeusz Jakrzewski, Wojciech Kinasiewicz, oraz Paweł Kasprzak.
– 2 sierpnia 2017 odbyła się rozprawa w sprawie trójki działaczek i działaczy Partia Zieloni: Małgorzaty Tracz, Marcina Krawczyka i Elżbiety Hołoweńko, którym zarzucono „znieważenie” symbolu Polski Walczącej poprzez użycie transparentu Polka Nie-podległa na marszu w obronie praw kobiet w 2016 r. Rozprawę odroczono do 5 października.
Czy wiecie i tym? Dla mnie są te wiadomości przerażającym, wstępnym objawem jak bardzo chora jest polska demokracja. Nie bójmy się!
Co tu komentować? Wnioski są proste
Narodowcy nigdy nie zgłaszali żadnego zgromadzenia upamiętniającego wybuch Powstania Warszawskiego.