Konkurs na grafikę antyfaszystowską. Prezentujemy wyróżnione prace
Przedstawiamy prace wyróżnione w konkursie na grafikę antyfaszystowską, wraz z wypowiedziami ich autorów, którzy odpowiedzieli na prośbę o informacje o sobie i o motywacje przystąpienia do konkursu o tak szczególnej tematyce
Wszystkich wyróżnionych zapytaliśmy także, czy chcieliby współpracować z nami – jako ilustratorzy – przy tworzeniu materiałów z szeroko pojętej edukacji obywatelskiej. Wielu z nich zadeklarowało taką współpracę, za co bardzo dziękujemy.
PRZECZYTAJ TAKŻE o zdobywcach pierwszego miejsca
Zgłoszone na konkurs prace oceniało jury w składzie: Andrzej Wendrychowicz – koordynator projektu, Elżbieta Krassowska-Modlinger, Katarzyna Kwiatkowska i Miłosz Kłosowicz. Jury przyznało po dwa pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżniło 7 prac: Kingi Kluczniok, Radosława Łabarzewskiego, Zofii Pilarz, Michaliny Roczniewskiej, Wiktorii Rydzewskiej, Karoliny Szulim i Adama Windysa .
Oto wyróżnione prace:
Kinga Kluczniok, lat 17. Uczennica Liceum Plastycznego ANIMATOR w Gliwicach. Do udziału w konkursie zachęcona przez jednego z nauczycieli. – Uważam temat tego konkursu za bardzo ważny, pozwala młodym osobom zgłębić wiedzę o poważnym problemie, z jakim zmaga się społeczeństwo, a jednocześnie robić coś, co sprawia nam przyjemność – napisała.
Radosław Łabarzewski, lat 44. Socjolog, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego. Od ośmiu lat animator „Kina za Rogiem” w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki: – Nie znoszę wszelkich form przemocy. Uważam, że ksenofobia, rasizm, neofaszyzm czy nacjonalizm to groźne choroby naszych czasów. Staram się reagować na ksenofobiczne, rasistowskie wypowiedzi i żarty. Nie rozumiem braku szacunku do innych ludzi czy nienawiści do grup etnicznych, narodowych czy osób LGBTQ+. Nie znoszę rasistowskich klisz, którymi zachwaszczone są głowy Polaków. Chciałbym aby moje dzieci mogły żyć w świecie, w którym takich zachowań będzie jak najmniej, a najwyższymi wartościami będą: wolność, szacunek dla wszelkich istot, mądrość i tolerancja. Myślę, że tak samo jak czuję się Polakiem, to czuję się też Europejczykiem. Chciałbym, żeby w moich małych ojczyznach – Polsce i tej dużej – Europie te wartości zawsze były żywe i trwałe.
PRZECZYTAJ TAKŻE o zdobywcach drugiego miejsca
Zofia Pilarz, lat 17. Uczennica Liceum Plastycznego ANIMATOR w Gliwicach. O konkursie dowiedziała się od nauczyciela technik graficznych. – Konkurs wydawał mi się ciekawy więc postanowiłam w nim wziąć udział. Uważam, że tematyka konkursu jest potrzebna aby uświadomić innym, jak bardzo ważna jest tolerancja, szczególnie teraz.
Michalina Roczniewska, lat 15. Gimnazjalistka z Chrzanowa.
Wiktoria Rydzewska, uczennica 1 klasy Technikum nr. 4 w Gliwicach o profilu Technik Krajobrazu. Do udziału w konkursie zachęciła ją nauczycielka języka polskiego. – Konkurs o tematyce antyfaszystowskiej był dla mnie dużym wyzwaniem, a inspiracją historia Rudki Laskier, 13 letniej żydówki z Będzina. Uważam, że jako młode pokolenie jesteśmy zobowiązani do głoszenia idei antyfaszystowskiej i okazywania naszego sprzeciwu – napisała.
PRZECZYTAJ TAKŻE o zdobywcach trzeciego miejsca
Karolina Szulim, lat 17. Uczennica Liceum Plastycznego ANIMATOR w Gliwicach. Przygotowanie pracy na konkurs było tematem zajęć dodatkowych z podstaw projektowania graficznego. – Moim zdaniem temat powinien być poruszany, nie każdy człowiek jest tolerancyjny oraz nie szanuje tego co działo i dzieje się na świecie. Każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, ale używanie wobec drugiego człowieka przemocy – według mnie – powinno ograniczyć mówienie o tym co takiego złego było, a skupić się na tym co jest teraz.
[sc name=”wesprzyj” naglowek=”Walczymy z mową nienawiści” tresc=” Twoja pomoc pozwoli nam dalej działać! „]