Miejsce dla Petera Normana
16 października 1968 r. na igrzyskach olimpijskich w Meksyku Tommie Smith i John Carlos stanęli na podium dla zwycięzców wyścigu na 200 m, pochylili głowy, a potem wznieśli w górę zaciśnięte pięści. Ta sylwetka jest na materiałach Obywateli RP od początku naszego istnienia
Amerykańscy sportowcy wyrazili solidarność z ruchem Czarnych Panter, który walczył o zrównanie praw czarnych i białych mieszkańców USA.
Przed nimi stał Australijczyk Peter Norman, słuchał amerykańskiego hymnu, a do dresu miał przypięty znaczek „Olympic project for human righs”.
Zdyskwalifikowano wszystkich trzech,
Trzeci z nich został zapomniany.
Australijczyk był biały. W jego, rasistowskim wówczas, kraju czekałaby go sława, splendor i fortuna. Ale stanął razem ze Smithem i Carlosem.
Polski Peterze Normanie – gdziekolwiek jesteś, jakkolwiek się teraz nie nazywasz, między nami jest honorowe miejsce dla Ciebie. Gdy przypinasz znaczek, gdy pod własnym nazwiskiem żądasz zrównania praw i godności dla wszystkich, gdy głośno opowiadasz się przeciw ksenofobii i nacjonalizmom – jesteś filarem przyzwoitości.
Przyjmij nasze wyrazy szacunku i podziwu.
Iwona Wyszogrodzka
[sc name=”wesprzyj” naglowek=” Walczymy z mową nienawiści! Jeżeli nas popierasz, dołącz do nas albo nas wesprzyj!” tresc=” Twoja pomoc pozwoli nam dalej działać! „]
Przyjmij nasze wyrazy szacunku i podziwu!
Jeśli chodzi o ścisłość, to nie zostali zdyskwalifikowani (w sensie zanegowania ich wyniku sportowego i pozbawienia medali). Smith i Carlos zostali usunięci z igrzysk i wyrzuceni z ekipy amerykańskiej, Normana, poza naganą, żadne oficjalne sankcje nie spotkały (choć faktycznie po powrocie do Australii był traktowany jak wyrzutek i kariery sportowej na takim poziomie nie udało mu się kontynuować).
Oczywiście w żaden sposób to sprostowanie nie umniejsza wagi jego czynu.
Nb. zdaje się wynik uzyskany przez Normana w tym medalowym biegu do tej pory jest rekordem Australii na 200 m.