Antyfaszystowski konkurs graficzny
Pod ochroną policji po ulicach polskich miast maszerują nacjonaliści i neofaszyści. Noszą rasistowskie transparenty i wykrzykują nienawistne hasła. Usiłujący blokować ich przemarsze członkowie Obywateli RP i innych organizacji obywatelskich są stawiani przed sądami.
Brunatna fala niebezpiecznie przybiera na sile. Może ją zahamować tylko powszechna niezgoda społeczna na faszyzm, rasizm, antysemityzm, nacjonalizm. Nie każdy może usiąść na jezdni w blokadzie faszystowskiego marszu, ale można oczekiwać, że każdy, a przynajmniej przytłaczająca większość z nas w możliwie najprostszy sposób wyrazi swój sprzeciw.
W tym celu, w ramach projektu Edukacja Niepodległa, ogłaszamy otwarty KONKURS na stworzenie piktogramu, znaku graficznego o treści antyfaszystowskiej. Znak powinien być czytelny, wymowny i możliwie prosty w formie. Autorzy nadesłanych prac gwarantują, że nie naruszają one prawa, w szczególności prawa autorskiego oraz dobra osobistego osób trzecich.
Projekty
Propozycje najlepiej w PDF, eps, ai – preferowana grafika wektorowa. Dopuszczamy jednak każdy format, który w przypadku wygranej zostanie przerobiony przez naszego grafika na wersję odpowiednią do druku.
Zgłoszenia
Prace prosimy nadsyłać na adres mailowy konkurs@edukacjaniepodlegla.pl do dnia 30
listopada 2018. Ogłoszenie wyników nie później niż 31.grudnia 2018. Prace anonimowe nie będą rozpatrywane.
Prawo autorskie
Autorzy wyróżnionych prac wyrażają zgodę na ich nieograniczone, niekomercyjne wykorzystanie. Każdy obywatel, instytucja, organizacja będą mogły umieszczać te prace na swoich stronach internetowych, plakatach, transparentach, ulotkach, hasłach, przypinkach, itp.
Nagrody
Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody rzeczowe. Jeśli pozyskamy więcej fundatorów nagród, otrzyma je możliwie duża liczba uczestników KONKURSU. Jeśli Autorzy wyrażą zgodę, nadesłane prace, nie tylko te nagrodzone, będziemy sukcesywnie publikować na stronie internetowej https://obywatelerp.org/
Dla kogo?
Do udziału w konkursie szczególnie zapraszamy uczniów i studentów szkół artystycznych. Może się okazać, że to akurat twoja zwycięska grafika będzie widoczna wszędzie tam, gdzie ludzie będą chcieli pokazać swoją niezgodę na prawicowy ekstremizm. Może zobaczysz swoją pracę na transparentach demonstrantów, na stronach internetowych organizacji obywatelskich, na grupach facebookowych, jako graffiti na murach (akurat tej formy nie zalecamy), na stronach tytułowych gazet i czasopism. Może twoja grafika stanie się tak sławna jak legendarny znak Solidarności? Może to będzie dla Ciebie początkiem wielkiej artystycznej kariery? Pomyśl, narysuj i przyślij na wskazany w zaproszeniu adres mailowy.
Przykłady
W Niemczech istnieje mnóstwo grafik, piktogramów, memów, karykatur antyfaszystowskich.
Dla przykładu, trochę też dla inspiracji pokazujemy klika z nich.
A co z czerwoną falą, zwłaszcza z coraz bardziej brutalnymi działaniami „Antify” w różnych krajach, tak w Europie, jak Ameryce Północnej? Ich działania można porównać do wyczynów SA w przedwojennych Niemczech. Czy konkurs obejmuje także i ten, tzn. czerwony faszyzm?
Ale tempo: „coraz bardziej brutalnymi działaniami „Antify” w różnych krajach (…) Ich działania można porównać do wyczynów SA w przedwojennych Niemczech”.
Do niedawna nie było można, a teraz przyzwolenie już jest. Niesamowite.
Nie szkoda Panu czasu na głupie komentarze? Powszechnie wiadomo, że Obywatele RP raczej nie grzeszą mądrością, ale mimo wszystko…
Ja grzesze mądrością, komu wiadomo powszechnie, że nie grzesze?
Dzień dobry, jestem od Ziobry 😀
Jureczku, Kochanie Moje, mikroprocesorom się nie odpisuje 🙂
Tak, tak, szarady mają prawo rozwiązywać tylko członkowie klubu szaradzistów (jak mawiał Witold Lutosławski). Inaczej mówiąc: Obywatele RP nie lubią, jak im ktoś wchodzi w paradę. Co nie przeszkadza im drzeć japę i robić zamieszanie na manifestacjach, które organizuje ktoś inny. Logiki w tym – żadnej.
Nie mamy jap, co też powszechnie wiadomo.
Cześć, zgłoszę jakąś grafikę, nie można być bezczynnym. Pozdrowienia
Bardzo dziękujemy i czekamy na przysłanie grafiki 🙂
I znowu to stawianie nacjonalizmu w jednym szeregu z faszyzmem i nazizmem. Proszę nie mylić pojęć i nie robić czytelnikom wody z mózgu – od tego jest telewizja. BTW a co z antypoloniznem?
Uderz w stół, a nożyce się odezwą. To ciekawe, że PiSdzielcom jest nie w smak profanacja symboli nazistowskich. I się z tym zdradzają.
Byle upokorzyć, zbrukać. Zero faktów, wiedzy merytorycznej ,ale wpisać, wykazać się, że zrobiło się z siebie wiadomo co w imię wynagrodzenia.
Przepraszam, że nie na temat: przenoszą P. sędziego Żurka.
Trzeba patrzeć, co zrobią z P. sędzią Tuleyą. Odsunięcie go od sprawy zw. z nielegalnym głosowaniem budżetu w 2016 r. jest rządzącym bardzo na rękę.
W świetle prawa ten rząd nie ma prawa rządzić od tamtego czasu i prawo uchwalane przez niego jest nielegalne.
Pan sędzia Tuleya na pewno ponosi konsekwencje swojej odwagi cywilnej. Jeszcze przed uchwaleniem haniebnych ustaw dotyczących zamachu stanu czepiano się go o rzeczy naprawdę mało istotne. P. Tuleya samym charakterem może kłuć w oczy .
Trzeba patrzeć na ręce co będzie się dziać temu mądremu, odważnemu sędziemu .
Do sprawy p. Gawłowskiego została wyznaczona sędzia , którą wcześniej awansował p. Ziobro.
W kwestii konkursu graficznego pomyślałam, że może warto samemu dla siebie narysować albo satyrę, albo inną, poważną formę komentarza tego, co dzieje się teraz, np .Temidę , która dostała gazem po oczach.
Albo Polaka znęcającego się z lubością na twarzy nad drugim Polakiem w imię swego Boga, rewolucji i innych wartości.
Ja nie jestem grafikiem, ale kiedyś dla zabawy bawiłem się GIMP-em i produkowałem memy jeszcze za reżimu PO. Niektóre (jak te o sejmie – obywatelom wstęp wzbroniony) okazały się prorocze. Tutaj galeria: https://bisnetus.wordpress.com/inne/satyra-i-memy/#jp-carousel-3240
A o memie antyfaszystowskim może coś pomyślę.
To z ostatnim polskim obywatelem podczas próby emigracji oraz tekst pod Palikotem o tym, że niemożliwe, by sobie samemu wybierać posła – ładne 🙂
Przerażajace, że niektóre prorocze.
Warto dla higieny psychicznej spróbować coś stworzyć.
Cieszę się, że niektóre się spodobały. Ja lubię się czasem bawić na obcych mi polach. Tak było z grafikami i programami manipulacyjnymi.
Dziękuję 🙂
pytanie nr 1: dlaczego termin konkursu 30 listopada? 4 miesiące na znak graficzny to bardzo dużo, krócej projektuje się już nawet całe budynki i zespoły budynków. Dobre logo można zrobić w kilka godzin. Projekt powinien być przed 11 listopada tak aby można było się nim posługiwać już na paradzie faszystowskiej przez Warszawę. Po co komu taki projekt przed świętami zimowymi? Nieogarnięta ta opozycja demokratyczna, wiecznie 3 kroki za władzą i jej rewolucją.
pytanie nr 2: „Autorzy wyróżnionych prac otrzymają nagrody rzeczowe. Jeśli pozyskamy więcej fundatorów nagród, otrzyma je możliwie duża liczba uczestników KONKURSU. Jeśli Autorzy wyrażą zgodę, nadesłane prace, nie tylko te nagrodzone, będziemy sukcesywnie publikować na stronie internetowej”. rozumiem, ze ten opis to fragment regulaminu i innego nie ma. Pulę na nagrody zawsze zabezpiecza się przed konkursem i na tej podstawie określa się rodzaj nagród. W regulaminie pisze się też, że prace przechodzą na własność organizatora a w związku z tym może on je publikować na różne sposoby- wówczas odpada konieczność (?) każdorazowego pytania autora o zgodę, co jest idiotyczne, bo po to wykonał pracę aby ktoś ją zobaczył. Im więcej kaski tym więcej osób będzie nagrodzonych – to nie brzmi motywująco, liczba zwycięzców a zatem i osób nagrodzonych powinna byc jasno określona w regulaminie, zawczasu – musi być duch rywalizacji, wygrana musi miec jakiś prestiż, nawet jeśli nagrody będą symboliczne.
Dziękujemy za (prawie)życzliwe uwagi do n/konkursu. To nie jest przetarg obwarowany ustawami i regulaminami, ale projekt społeczny/obywatelski. Sztywny regulamin nie jest tu potrzebny. 11. listopada nie musi być datą przesądzająca o treści prac, bo faszyzm, nacjonalizm, rasizm dzieją się każdego dnia, choćby 1 sierpnia w Warszawie, i każde takie wydarzenie może być dla potencjalnych uczestników konkursu tym, które oprotestują w swojej pracy konkursowej. PS. Za ufundowanie nagrody na konkurs będziemy bardzo wdzięczni. Pozdrawiam.
Myślę, że „uczestnik” ma rację. Znak powinien być gotowy na 11 listopada.